Вы тут:
Главная > Новости > Країна без працівників. Чому українці масово виїжджають працювати за кордон

Країна без працівників. Чому українці масово виїжджають працювати за кордон

Якщо в Україні не покращиться бізнес-клімат та не прискориться економічне зростання, трудова міграція, що зростає, перетворить країну на громаду пенсіонерів, яких нікому буде годувати.

“Мені запам’ятався випадок, коли в Києві ми довго не могли знайти вантажника на зарплату 10-12 тис. грн”, — говорить Наталія Собчук, адміністративний директор по Україні і Молдові компанії DOPOMOGA GROUP. Це не виняток з правил — заповнювати вакансії для рядового персоналу підприємствам стає все важче, так само як і утримувати працівників.

Деякі компанії, які страждають від плинності кадрів, намагаються переламати ситуацію підвищенням окладів. “Нещодавно я розмовляла з HR-директором одного з іноземних заводів харчової промисловості, де двічі за минулий рік піднімали зарплати. Цієї мотивації вистачало лише на 2-3 місяці, після чого відтік людей знову поновлювався”, — продовжує Собчук.

Відповідь на питання, куди ж діваються робочі руки, варто шукати за межами України. Адже працездатні громадяни масово виїжджають з країни, часом погоджуючись за кордоном на менш престижну роботу.

Знову на картоплю

В радянські часи школярі, студенти і працівники підприємств регулярно виїжджали “на картоплю”. Так називали примусову відправку городян у колгоспи на збирання врожаю. Ті, хто наприкінці 1980-х під страхом відрахування з навчального закладу, проклинаючи радянську систему, пололи грядки або збирали урожай, навряд чи могли подумати, що більш ніж 30 років потому знову до знемоги працюватимуть на землі, причому з власної ініціативи.

Працювати доводиться тяжко. Наприклад, робота в теплицях, де температура в літній період може досягати 40°С, триває мінімум 10-12 годин на день, починаючи з 7 ранку. Оплата погодинна. Щоправда, якщо працівник примудряється за 8 годин зробити стільки, скільки інші за 12, бригадир може відпустити його відпочивати, зарахувавши відсутні чотири години як відпрацьовані. Робочий тиждень триває з понеділка по суботу включно. Завдання в основному доводиться виконувати тривіальні — збирати врожай, прибирати, доглядати за рослинами. Жити можна в гуртожитку — в аскетичних кімнатках на 2-5 місць, куди з дому доведеться привезти постільну білизну, посуд і робочий одяг. Такі умови пропонує українцям один із польських роботодавців.

На схожі вакансії часто відгукуються “народжені в СРСР”. Наталія Собчук виділяє кілька типових груп трудових мігрантів. Одна з них — чоловіки середнього працездатного віку, які в основному займаються важкою фізичною працею. Це переважно жителі сіл або невеликих райцентрів. Друга група — жінки інтелектуальних професій (вчителі, лікарі тощо) 30-55 років, які влаштовуються працювати нянями, доглядальницями.

Втім, за словами Собчук, серед українських заробітчан чимало і нещодавніх випускників навчальних закладів, які зіткнулися в Україні з неможливістю реалізації за фахом.

Туди, де рук не вистачає

Щоб зрозуміти, чому українці, багато з яких мають вищу освіту, погоджуються на спартанські умови роботи за кордоном, досить зіставити рівні зарплат. Наприклад, у польській теплиці, про яку йшла мова, можна заробити близько 2,6 тис. злотих на місяць (близько 20 тис. грн). А якщо перед виїздом в Польщу отримати довідку — підтвердження статусу податкового резидента України у податковій, вдасться заробляти до 3,1 тис. злотих на місяць (майже 24 тис. грн). При наявності цього документа польський роботодавець не стане утримувати податки з заробітної плати сезонних працівників, які пропрацювали в Польщі менше ніж 6 місяців за рік.

Заробітки на інших польських підприємствах також в рази перевищують середню зарплату по Україні, яка на кінець лютого 2018 року становила близько 7,7 тис. грн. За інформацією консультантів рекрутингової компанії WORLD STAFF, українські прибиральниці і доглядальниці в Польщі заробляють від 1,8 тис. злотих на місяць; швачки — 1,9 тис.; домробітниці — 2 тис.; комплектувальники товару — 2,2 тис.; столяри і фрезерувальники — 2,4 тис.; сезонні сільгосппрацівники, м’ясники, різноробочі на складах, кухарі, хостес — 2,5 тис., електрики — 2,6 тис.; зварювальники, водії — 3 тис.; будівельники (муляри, штукатури, гіпсокартонщики, укладальники плитки та ін) — 3-5 тис. тобто представники робочих спеціальностей в Польщі можуть заробити від 14 до 40 тис. грн.

Трудова міграція до Польщі стала масовим явищем через те, що українці поспішають зайняти вивільнені робочі місця поляків, які, у свою чергу, вирушають у пошуках кращого життя далі на Захід. Як зазначає Дмитро Толмачов, генеральний директор міжнародної рекрутингової компанії WORLD STAFF, щорічно до 2,5 млн громадян Польщі їдуть на заробітки в розвинені країни Європи, такі як Німеччина, Великобританія і Скандинавські держави, де їм платять в 2-3 рази більше, ніж на батьківщині.

Але робочі руки потрібні не тільки в Польщі, яка страждає від гострої нестачі кадрів. “У Чехії активно набирають робітників на виробництво, склади та сезонні роботи, Литва бере будівельників і водіїв-далекобійників, ОАЕ — фахівців сфери гостинності, Німеччина запрошує всіх — від програмістів і лікарів до водіїв і будівельників”, — говорить Тетяна Пашкіна, HR-експерт порталу rabota.ua. Крім того, за її словами, Ізраїлю потрібні різноробочі та пакувальники, Канаді та Австралії — помічники фермерів, а ближче до літа активізуються країни Скандинавії та Іспанія з сезонними роботами, з’являються курортні пропозиції від Болгарії, Єгипту та Ізраїлю. Як зазначає Пашкіна, зарплати в різних країнах відрізняються в рази — в Польщі і Чехії український будівельник може заробити еквівалент 20-30 тис. грн, у Німеччині та Ізраїлі — 50-75 тис. грн.

Не втрачає актуальності і східний напрямок трудової міграції. Українці, незважаючи на конфлікт на сході, як і раніше їдуть працювати в Росію, а також у Білорусь і Казахстан. За словами Дмитра Толмачова, там в основному працюють люди середнього і старшого віку, у яких часто у цих країнах є родичі та друзі.

Оцінки масштабів трудової міграції в різних дослідженнях та експертних судженнях можуть відрізнятися в рази (від 1 млн до 10 млн осіб). Однак, як відзначає Юлія Руда, економіст Центру економічної стратегії, всі дослідження підтверджують, що найбільш популярними напрямками трудової міграції залишаються Польща і РФ. З 2014 року спостерігається переорієнтація трудових потоків з Росії на Польщу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Ігор Мізрах: Що зупинить трудову міграцію?

Заробити головою

Стверджувати, що за кордоном користуються попитом виключно робочий і обслуговуючий персонал з України, було б невірно. “Ми спостерігаємо збільшення рівня доходів працюючих за кордоном українців. Це відбувається завдяки тому, що все більше вихідців з України знаходять кваліфіковану роботу, — каже Магнус Олбі, директор з маркетингу компанії TransferGo (міжнародна система грошових переказів). — Наприклад, у Польщі близько 30% трудових мігрантів знаходять хорошу роботу в польських компаніях або міжнародних корпораціях”.

Зокрема, в Польщі, Німеччині, Великобританії, Чехії, Данії, Швеції, США та інших західних країнах зростає попит на українських програмістів. “Це чоловік 25-35 років, володіє розмовною англійською, з дипломом КПІ або іншого політехнічного ВНЗ України і кваліфікацією рівня senior. Зазвичай він неодружений або перебуває у цивільному шлюбі. Без дітей або з дитиною до 5 років”, — описує портрет претендента на зарубіжні вакансії в IT Дмитро Толмачов. За його словами, в Україні інженер-програміст з 5-7 роками досвіду в комерційних проектах отримує $4-5 тис. на місяць ($48-60 тис. на рік) і сплачує з цієї суми 5% податку як приватний підприємець-спрощенець. При цьому в Німеччині попервах він буде отримувати близько 55– 65 тис. євро на рік, з яких заплатить від 40% до 27% податку в залежності від складу сім’ї. Тобто вигода роботи за кордоном, на перший погляд, не так вже й відчутна.

Враховуючи такий самий рівень доходів і високу вартість життя на Заході, багато IT-фахівці воліють залишатися “вершками середнього класу” в Україні. Однак, як зазначає Толмачов, попрацювавши за кордоном кілька років, український програміст з родиною зможе отримати громадянство країни, в якій працює, і набагато вищий рівень винагороди — 80-150 тис. євро на рік. Щоб залишитися в Європі або Америці назавжди і дати своїм дітям кращу освіту і можливості для життя, деякі програмісти все ж таки зважуються на переїзд.

Крім айтішників, хороші шанси працевлаштування на Заході також є у лікарів, фармацевтів, вчених, що спеціалізуються в точних науках і здатних брати участь у наукових розробках в дослідницьких центрах або викладати в університетах. Як правило, зробивши кар’єру за кордоном, вони відвідують Україну хіба що як гості. Таким чином, найкращі розуми Україна втрачає безповоротно.

Є попит на кваліфікованих фахівців з України і на сході. Як зазначає Тетяна Пашкіна, зрідка в країнах СНД готові працевлаштувати українських агрономів, технологів, маркетологів, лаборантів і т. д. “В Росії як і раніше користуються попитом українські інженери завдяки тому, що багато таких кандидатів отримали освіту ще за Радянськомго Союзу і вільно говорять російською”, — говорить Дмитро Толмачов. Також він зазначає попит в Китаї на викладачів англійської і технічних експертів, які мають науковий ступінь не нижче кандидата наук.

Відплив освічених людей — більш небезпечна тенденція, ніж масовий виїзд на сезонні роботи на полях. “Держави зацікавлені в залученні іноземних, особливо висококваліфікованих кадрів, адже на їх підготовку вони не витрачають гроші. До того ж такі кадри збільшують ВВП і виправляють асиметрії їхнього ринку праці”, — пояснює Єгор Киян, експерт з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД). На його думку, достатній відсоток висококваліфікованих емігрантів, що не покривається іммігрантами в нашу країну, навпаки, посилює асиметрію українського ринку праці.

Не варто закривати очі і на те, що, крім робочої сили і кращих розумів, за кордон масово виїжджає молодь, яку охоче приймають у вузи Польщі, Німеччини, Чехії та інших країн. На думку Тетяни Пашкіної, ця “відстрочена еміграція” буде страшніша за заробітчанство, оскільки велика частина дорослих заробітчан їде вирішувати свої матеріальні проблеми і повертається в Україну, чого не можна сказати про молодь. Ще під час навчання в закордонному виші багато українських студентів починають шукати можливості назавжди зачепитися на чужій землі.

Кадровий голод

Найбільші проблеми з підбором і утриманням персоналу відчувають в телекомунікаційному (86% компаній) і банківському (71%) секторах, а також у сфері побутової техніки та електроніки (80% компаній).

Український бізнес лише починає усвідомлювати: на ринку праці правила гри будуть диктувати працівники, за яких доведеться конкурувати з іноземними роботодавцями. “Згідно з даними експрес-огляду EY за ІІІ квартал 2017 року, в якому взяло участь понад 160 компаній, 71% компаній-учасниць відчувають труднощі з утриманням персоналу в зв’язку з трудовою міграцією працівників за кордон, — розповідає Олена Бойченко, директор практики People Advisory Services компанії EY Ukraine. — Більш ніж половина респондентів визнали, що стикаються з подібними перешкодами в бізнесі вже зараз, інші очікують виникнення подібних труднощів в найближчому майбутньому”.

За даними дослідження EY, найбільші проблеми з підбором і утриманням персоналу відчувають в телекомунікаційному (86% компаній) і банківському (71%) секторах, а також у сфері побутової техніки та електроніки (80% компаній). Респонденти відзначали, що найбільш схильний до трудової міграції професійний, адміністративний, допоміжний персонал і робітники. Мабуть, не без участі трудової міграції в країні зросла плинність кадрів. Цей показник, відповідно до огляду заробітних плат і компенсацій за 2017 рік EY, склав 20%, що на 4% більше, ніж в 2016-му. Найсильніше плинність кадрів проявилася в секторі оптової та роздрібної торгівлі (69%), банківському секторі (33%) та в IT-розробках (21%).

“За даними Держстату, зростання пропозицій про роботу в 2017 році склало 39,7%. Отже, в галузях, які динамічно розвиваються, де відкрито найбільшу кількість вакансій і де довго їх не можуть закрити, відчувається дефіцит співробітників”, — зазначає Єгор Киян. У їх числі він називає технічних службовців, керівників, менеджерів, кваліфікованих робітників, робітників з обслуговування, експлуатації та контролю за технологічним обладнанням та ін.. Киян вважає, що поки що через недостатнє зростання економіки дефіцит кадрів не є критичним, однак у довгостроковій перспективі ситуація загрожує економічній безпеці держави.

Люди — наше все

Українські роботодавці вже перейнялися утриманням співробітників, які націлилися на трудову міграцію. Деякі з них почали підвищувати зарплати. Особливо ця тенденція виявилася на заході країни — в 2017 році приріст зарплат у Волинській, Закарпатській та Чернівецькій областях перевищив навіть київські показники і досяг 25%. За словами Тетяни Пашкіної, багато роботодавців змушені підвищувати зарплати, щоб набрати нових працівників. При цьому деякі підприємства збільшують ставки в превентивному порядку, причому відразу на 50-70%. У результаті на ринку утворюються перекоси, і вже зараз зарплата, пропонована різноробочому, часто перевищує платню бухгалтера.

Одномоментно підвищити зарплати хоча б до рівня 70% від того, що пропонують українцям в сусідніх країнах, в нинішніх реаліях бізнесу часто не під силу, особливо враховуючи характерну для української економіки низьку продуктивність праці. “У зв’язку з відтоком працівників за кордон українським роботодавцям доводиться шукати додаткові аргументи для мотивації співробітників залишатися на підприємстві і в країні, — коментують в hh.ua. Поряд із підвищенням рівня оплати праці може застосовуватися нематеріальна мотивація — комфортний клімат в колективі, загальні цінності людини та компанії, прогресивна корпоративна культура і т. п.”.

З боку держави поки що не було якихось кроків, спрямованих на скорочення трудової міграції. Втім, розробкою існуючих лише на папері стратегій та заснуванням спеціальних офісів і комісій, як це часто у нас роблять, ситуацію не виправиш. “Найкраще, що може зробити держава, — заохочувати підприємництво та створювати рівні і зрозумілі правила гри для бізнесу, — каже Юлія Руда. — Це створить умови для залучення як емігрантів-підприємців, так і для іноземних інвесторів, які будуть зацікавлені створювати конкурентоспроможне виробництво з високою продуктивністю праці, а отже, і високою зарплатою не в Польщі чи Словаччині, а в Україні”. Тоді люди, які в різний час виїхали на заробітки, захочуть повернутися.

Поки ж спостерігається зворотна тенденція — підприємці скаржаться на погіршення бізнес-клімату, а іноземні інвестори обходять Україну стороною. Якщо нічого не змінювати, з часом країну в пошуках кращого майбутнього, за оцінками експертів, залишить 20-30% працездатного населення, а гігантську армію пенсіонерів буде просто нікому годувати.

Марія Бабенко

79 thoughts on “Країна без працівників. Чому українці масово виїжджають працювати за кордон

 1. Magnificent items from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I actually like what you’ve received here, really like what you’re saying and the
  way in which by which you are saying it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. That is actually a tremendous site.

 2. Thank you for the auspicious writeup. It actually was a entertainment account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 3. I have read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you set to create one of these great informative website.

 4. I think this is one of the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general things,
  The site style is wonderful, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 5. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.

  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 6. Can I simply just say what a relief to uncover someone that really understands
  what they are talking about over the internet. You actually realize how to bring an issue to
  light and make it important. More people need to look at this and understand this side of
  the story. I was surprised that you are not more popular because you certainly
  possess the gift.

 7. Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a
  little bit further. Appreciate it!

 8. Thanks for finally talking about >Країна без працівників.
  Чому українці масово виїжджають працювати
  за кордон — P-kontrol.in.ua <Loved it!

 9. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is
  simply cool and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 10. great post, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t realize this.
  You must continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 11. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 12. Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 13. Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Thanks

 14. Hey there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 15. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 16. Thanks for some other informative web site. The place else may just I am getting that type of information written in such an ideal
  means? I’ve a challenge that I’m simply now operating on,
  and I have been on the glance out for such information.

 17. Howdy! This article couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will send this
  article to him. Fairly certain he’ll have a great read.

  Many thanks for sharing!

 18. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but
  after browsing through some of the posts I realized it’s
  new to me. Regardless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 19. Greetings, I believe your blog could be having browser compatibility problems.
  When I look at your website in Safari, it looks fine
  however, when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful website!

 20. Having read this I believed it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy
  to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 21. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 22. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 23. I have been surfing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.

 24. First off I would like to say awesome blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your head prior to writing. I have had a
  difficult time clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just
  trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Many thanks!

 25. Appreciating the time and energy you put into your
  website and in depth information you provide. It’s nice to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m
  including your RSS feeds to my Google account.

 26. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!

  By the way, how could we communicate?

 27. Howdy! This article could not be written much better! Reading through this article
  reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this.
  I’ll forward this information to him. Fairly certain he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 28. I am not sure where you’re getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this information for
  my mission.

 29. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a way you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

 30. I think this is one of the most important info for me. And
  i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful,
  the articles is really nice : D. Good job, cheers

 31. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having
  a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 32. Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!

 33. Fastidious respond in return of this query with firm arguments and telling the whole thing concerning that.

 34. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 35. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
  blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently fast.

 36. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear idea

 37. I’m really enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Excellent work!

 38. Howdy! I simply want to give you a big thumbs up for your excellent information you have got
  right here on this post. I am returning to your web site for more soon.

 39. Asking questions are truly fastidious thing
  if you are not understanding something entirely, except this piece of writing provides nice understanding yet.

 40. Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your
  next post thanks once again.

 41. Hello! I’ve been following your web site for a while now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 42. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 43. Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are good in favor of new
  people.

 44. It is appropriate time to make a few plans for the longer term
  and it’s time to be happy. I have read this post and if I may
  just I wish to counsel you some fascinating issues or suggestions.
  Maybe you can write next articles regarding this
  article. I wish to learn even more issues approximately it!

 45. This design is incredible! You definitely know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your
  videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 46. Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty
  much the same layout and design. Great choice of colors!

 47. Hi there it’s me, I am also visiting this web site regularly, this web page is actually good and the people are genuinely sharing fastidious thoughts.

 48. Hello, all the time i used to check website posts
  here early in the daylight, for the reason that i like
  to find out more and more.

 49. Thanks for any other informative website.
  The place else could I get that type of info
  written in such a perfect approach? I’ve a project that I’m simply now
  working on, and I have been on the look out for such
  information.

 50. Hello to every one, the contents present at this web site are really remarkable
  for people experience, well, keep up the good work fellows.

 51. When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thank you!

 52. It’s really a great and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful information with
  us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 53. I’ll immediately take hold of your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know so that I may subscribe.

  Thanks.

 54. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your website? My website is in the exact same niche as
  yours and my users would definitely benefit from a lot of
  the information you present here. Please let me know if this alright with you.
  Appreciate it!

Добавить комментарий

Top