Вы тут:
Главная > Интервью > Мізрах Ігор – про деякі тонкощі електронного декларування

Мізрах Ігор – про деякі тонкощі електронного декларування

23 березня 2017 року Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект № 6172.

Під прикриттям високої мети і гарних намірів закон був прийнятий із порушенням регламенту: в кінцевій редакції закону виявились зміни, яких не було в тексті, що розглядався у першому читанні.

Первісним текстом передбачалось виключення з кола суб’єктів, на яких поширюється цей закон, окремих категорій військовослужбовців. І така ідея, хоча і вимагала уточнень, була справедливою, адже частина військовослужбовців зараз знаходиться в зоні проведення АТО і фізично не має змоги зібрати необхідні відомості і подати декларації.

Проте в тексті проекту до другого читання з’явилися зміни в ряді інших статей цього закону та інших законів, якими було розширено коло суб’єктів декларування.

Зокрема, згідно з прийнятим законом, електронні декларації в майбутньому мають подавати:

– особи, що входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті отримання прибутку;

– представники громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю, які створені при державних органах, і беруть участь у підготовленні рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінюванні виконання антикорупційних програм.

Вищевказані особи дійсно знаходяться під загрозою корупційних ризиків і повинні декларувати свої доходи і наявне майно, оскільки в результаті своєї діяльності в відповідних конкурсних комісіях, громадських радах і т.д. впливають на кадрові призначення і рішення органів влади. Діяльність таких осіб часто впливає на формування загальнодержавної політики в окремих сферах, а отже і на долю країни в цілому.

І перед тим, як дати певним особам право відбирати на конкурсах кандидатів на певні посади, слід переконатися в їх «чистоті», в тому числі і фінансовій.

Відтепер подавати електронні декларації будуть також кандидати в народні депутати України і кандидати на пост президента України, кандидати в депутати місцевих рад і на посади сільських, селищних, міських голів і старост.

Крім чиновників, в числі суб’єктів декларування виявилися і фізичні особи, які:

– отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги в сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом, передбаченим відповідною програмою (проектом) ;

– систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів в сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики – якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги в сфері запобігання, протидії корупції.

Не оминула обов’язок подавати електронні декларації і керівників громадських об’єднань, інших підприємницьких товариств, які здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів в сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики.

Найбільш необгрунтованою є пропозиція про включення в число декларантів осіб, які залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції. Відтепер кожен бажаючий піти на антикорупційний захід задумається: чи варто це робити, оскільки, в результаті внесених змін, буде змушений подавати електронну декларацію. І взагалі виникає питання: кого законодавці мали на увазі? Увійдуть в коло цих осіб ті, у кого організатори круглих столів на антикорупційну тематику орендують приміщення або замовляють друк буклетів для учасників, або обслуговування на фуршеті?

Проаналізуйте судовйи акт: неподання службовою особою декларації на офіційному веб-сайті Нацагентства з питань запобігання корупції є адміністративним правопорушення, передбаченим ч.1 ст. 172-6 КУпАП (Шевченківський райсуд м. Києва, справа № 761/44523/16-п від 02.03.17)

Є хоч один позитивний момент: депутати відмовилися від ідеї зобов’язати декларувати доходи засновників і редакторів ЗМІ.

Спосіб, в який приймаються такі зміни в законодавство, абсолютно неправильний. Депутати в залі навіть не мали змогу належним чином ознайомитися з порівняльною таблицею до другого читання, оскільки її примірників банально не вистачило на всіх депутатів.

У підсумку, в текст закону увійшли норми, що суперечать одна одній. Так, зі стенограми пленарного засідання вбачається, що отримала підтримку депутатів пропозиція щодо продовження до 1 травня 2017 строку подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.

Неможливо подати е-декларацію? Потрібно робити скріншоти «лежачого» Реєстру, щоб потім гарантовано уникнути штрафу.

За кілька тижнів до закінчення терміну подачі електронних декларацій сайт Єдиного реєстру декларацій осіб, що займають відповідальні посади, частіше «лежав», ніж працював.

Хоча після торішнього серпнево-вересневого ажіотажу з декларуванням, бездоганна робота сайту вже повинна бути налагодженою.У будь-якому випадку, керівники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗКА)били себе в груди, що здійснили всі необхідні технічні удосконалення. А як виявилось — ні.

Клькість декларантів збільшилась у декілька різів — і дива не сталось. До заповнення 700.000 е-декларацій система виявилася не підготовленою.

Той, хто відклав відправку декларацій на останні два-три тижні, пройшов усі сім кіл пекла. І очевидно, що багатьом не вдалось вчасно внести дані до Реєстру. Тому юристи радили до останнього не залишати спроб і фіксувати відмову сайту за допомогою скріншотів. Робити це кілька разів на день – щогодини, і особливо,за останню добу.

НАЗКА стверджувала, що на початку цього року було здійснено дооснащення апаратної бази реєстру електронних декларацій чиновників. Зокрема, було збільшено обсяг оперативної пам’яті і розширено обсяг дискового простору серверного обладнання, встановлене додаткове мережеве обладнання та проведено реконфігурацію обладнання. Планувалося, що це дозволить збільшити кількість одночасних сесій користувачів з 6-7 тисяч до 50-70 тис., і також збільшить кількість документів, оброблюваних в системі, до 2.500.000 в рік – «без будь-якої загрози для роботи Єдиного державного реєстру декларацій» .

Але як бачимо, проблеми залишилися. Електронне декларування стало справжнім випробуванням для багатьох людей. Зайти в систему неможливо без проблем, а якщо і вдається заповнити декларацію, то тільки вночі або під ранок. Взагалі, користувачі справедливо запитують: сайт був створений для постійних регламентних робіт або для заповнення декларацій?

Рекомендації щодо заповнення декларації:

1. Якщо при заповненні електронної декларації у вас виникли проблеми з відображенням розділів 3, 6, 11 декларації або некоректно відображається інша інформація, перевірте, яким інтернет-браузером ви користуєтеся. Така проблема може виникати при користуванні браузерами Mozilla Firefox, Yandex та інші. Для коректного відображення інформації рекомендується при заповненні електронної декларації користуватись інтернет-браузером Google Chrome останньої версії.

2. У випадку виникнення проблем з електронним цифровим підписом при реєстрації, спочатку перевірте його за допомогою online-сервісу накладання електронного цифрового підпису на електронних документах. Якщо спроба накладання електронного цифрового підпису виявилася невдалою, зверніться до акредитованого центру сертифікації ключів, який видав ключ.

3. Якщо при вході в систему електронного декларування видається повідомлення: «Ви не підтвердили e-mail», перевірте поштову скриньку, вказану при реєстрації. Можливо лист-підтвердження потрапив до папки «Спам». Якщо лист не прийшов на поштову скриньку, можливо при реєстрації було вказано хибну адресу електронної пошти, або в імені використовувалися символи «-» «_» Також не рекомендується використовувати поштові скриньки розташовані в зоні RU (наприклад, хххххх@mail.ru). В цьому випадку зареєструйте новий ящик. А потім зателефонуйте за номером 044 – 200-06-94 або напишіть листа на електронну пошту:support@nazk.gov.ua із зазначенням П.І.Б., адреси електронної пошти, зазначеної при реєстрації, і нової адреси. На нього буде повторно вислано лист-підтвердження реєстрації.

4. Якщо ви вже зареєстровані в системі електронного декларування, але змінили електронний ключ, необхідно зайти на сторінку входу в систему і скористатися посиланням: «Я втратив / змінив свій приватний ключ». Відеоінструкцію по входу в систему з новим ключем можна подивитися на сайті.

Для осіб, які вперше в цьому році будуть подавати електронні декларації, термін продовжено до 1 травня 2017 року.

Відповідна правка була прийнята парламентом під час голосування в другому читанні законопроекту «Про внесення зміни до статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Парламент прийняв внесення змін до закону «Про запобігання корупції», де була врахована поправка – продовжити до 1 травня 2017 термін подачі щорічної декларації для осіб, які подають таку декларацію вперше. Це зазначено в перехідних положеннях закону.

Це необхідно було зробити, в першу чергу, тому, що декларанти не встигають зібрати всі необхідні відомості для заповнення декларації у встановлений законодавством термін до 1 квітня. Йдеться про 700-800 тисяч службових і посадових осіб, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування, в державних та комунальних закладах, установах і організаціях.

Час, який передбачили в змінах до закону, дозволить їм зібрати повний пакет документів для коректного заповнення декларації, щоб у контролюючих органів потім не виникали запитання. Крім того, пролонгація на місяць кінцевого терміну подачі декларації дозволить розвантажити систему НАЗКА, яка ледве впоралася з першою хвилею декларацій 100 тис. посадових осіб.

Нагадаю, що з 1 січня відзвітувати про свої фінанси повинні були керівники управлінь освіти обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій; керівники навчальних закладів державної і комунальної форми власності, а також заступники керівників навчальних закладів державної і комунальної форми власності, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції на постійній основі.

23 березня, Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України» «Про запобігання корупції»», внесений президентом Петром Порошенко 14 березня і прийнятий за основу 14 березня з скороченням терміну підготовки до другого читання. За документ проголосували 268 депутатів. Він був затверджений з поправками, внесеними, в тому числі, з голосу. Були враховані поправки нардепа Тетяни Чорновіл. Зокрема нею пропонувалося зобов’язати до е-декларування громадські організації, які здійснюють антикорупційну діяльність, а також всіх контрагентів установ і організацій, які отримують кошти з програм міжнародної технічної допомоги, спрямованих на протидію корупції.

У той же час Чорновіл Тетяна відкликала внесену раніше норму про вимогу декларування доходів редакторів та засновників ЗМІ.

Зауважу, що депутати Волинської облради прийняли звернення до Кабміну, Верховної Ради України, НАЗКА з проханням дозволити відкласти електронне декларування для сільських депутатів на рік.
support@nazk.gov.ua

44 thoughts on “Мізрах Ігор – про деякі тонкощі електронного декларування

 1. Thanks for one’s marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you
  are a great author. I will ensure that I bookmark your
  blog and definitely will come back in the foreseeable future.
  I want to encourage one to continue your great job, have
  a nice afternoon!

 2. You are so interesting! I don’t believe I’ve read anything like this before.
  So good to find somebody with a few unique thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 3. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but
  it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice
  of colors!

 4. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you
  share some stories/information. I know my audience would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 5. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and
  without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not
  enough people are speaking intelligently about.

  I am very happy I stumbled across this in my search for something regarding this.

 6. I just like the valuable information you provide to your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently.
  I’m relatively certain I will learn lots of
  new stuff proper right here! Good luck for the following!

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was wondering what all is needed
  to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so
  I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

 8. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 9. If you are going for finest contents like I do, simply visit this web site everyday since it gives quality contents, thanks

 10. It is appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time to be
  happy. I have read this publish and if I may just I want
  to counsel you some fascinating issues or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.

  I desire to learn even more issues about it!

 11. I’m truly enjoying the design and layout of your
  blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Superb work!

 12. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words
  in your post seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with browser compatibility but
  I figured I’d post to let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 13. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a
  few of the pictures aren’t loading correctly. I’m
  not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 14. Hello colleagues, its great piece of writing concerning teachingand entirely defined, keep it up
  all the time.

 15. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 16. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you require any html coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 17. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if
  you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 18. Good day! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 19. Hi there, I believe your site may be having internet browser compatibility
  issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however,
  if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Aside
  from that, wonderful site!

 20. Hey there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and set up my own. Do you require any html coding
  knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 21. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 22. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 23. I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue on my
  end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 24. I’m extremely inspired with your writing abilities as smartly as with
  the format in your blog. Is that this a paid subject or did
  you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to peer a
  great blog like this one today..

Добавить комментарий

Top