Вы тут:
Главная > Статьи > Моя сім’я – Армія

Моя сім’я – Армія

Моєму доброму товаришу, прототипу героя цієї історії

Коли масивна металева брама військової частини у Старичах закрилася за моєю спиною, я нарешті відчув себе в дома. Кілька місяців валандання та переконування військових комісарів. Купа довідок, характеристик, дипломів і відзнак. І я таки в армії.

Мені – новоспеченому контрактнику, у свої 29 років, насправді було страшно. Як для людини, що не служила строкової військової служби – усі ці розповіді про нестатутні відносини – “дідівщину”, знущання, як фізичні, так і моральні, додавали особливого шарму.

Однак я свій вибір зробив.

У мене було два кардинальних варіанти. Коли в нашій країні почалася війна, я бачив лише два виходи із ситуації.

Перший – забити на весь свій патріотизм, виїхати за кордон. Мій давній друг вже кілька років живе в Берліні, хата, діти, робота і так далі. Не раз мене кликав до себе.

Ну і другий варіант – продовжувати бути активним та корисним для України. Я вибрав другий.

Я на той час добре заробляв, продаючи квартири у ріелторській конторі. Але бачучи усю цю корупцію в країні, а ще й російську агресію я зрозумів – майбутнє держави за Збройними Силами.

Лише армія, боронячи країну від зовнішнього ворога, може залишити нам незалежність.

Якщо відверто – мої співробітники із мене сміялися. У далекому від боїв, затишному Львові, із високими навіть як для столиці зарплатами, мої колеги не надто переймалися тим, як це все буде далі.

Але мені хотілося відчувати якусь стабільність і впевненість у завтрашньому дні. І переконаність, що лише військо зможе мені це дати, переважила затишний офіс та доларову зарплату.

З іншого боку – усі останні роки я був самотнім. Реально – мені було одиноко. Не те, щоб я якийсь там депресивний пацан, але завжди хотілося такого домашнього затишку. Відчувати за когось відповідальність, та й натомість мати надійне плече.

Забігаючи наперед – вже в Старичах, у 184-ому Навчальному Центрі,  за чотири місяці “курсу молодого бійця”, я отримав аж тридцять! братиків.

Без дитинства

Я ніколи себе не уявляв військовим. Адже любив свободу та незалежність. Армія для мене уявлялася підпорядкуванням волі, обмеженням дій та вибору. А я із раннього дитинства був самостійним.

Хоча –  дитинства, як такого в мене не було. У сім років батько розійшовся із матір’ю, і ми з братом-близнюком Володимиром поперемінно жили то тут то там.

Спочатку з батьком. Великий особняк. Затишний сад. І це неподалік центру Львова. Усе б нічого  –  та нова дружина батька і її двоє дітей додавали особливого шарму нашим дитячим рокам. Вікторія, звали, так би мовити “мачуху”, систематично витягувала з батька гроші аби влаштувати своїм дітям гарне життя.

Численні репетитори, англійська, великий теніс і поїздки на море. Це все було для них. Ми ж із братом фінансувалися по залишковому варіанті.

Згодом двоє дітей Вікторії вступили на престижні факультети університету Франка, у свій перший навчальний рік їздили на пари на нових авто.

Як не як, а мій батько добре заробляв, був одним із найвідоміших хірургів України, його постійно запрошували оперувати за кордон.

Ми ж із братом, нажаль за всім цим благополуччям могли тільки спостерігати – як у кінофільмах.

У третьому класі до нас у школу прийшов Андрій. Він мав виступи в актовому залі, йому було 24, хлопець із Пласту і агітував школярів вступати в цю організацію.

Це були дев’яності, перші роки незалежності, націоналістичні організації – були модними. Ми й записалися.

Їздили на вишколи в Брюховицький ліс, вчилися ставити намети, розпалювати вогнища, орієнтування на місцевості і всяке таке.

Перша наша із братом присяга на вірність Україні – була в Пласті – урочисто – в 11 років.

Вже у тому віці мені дуже подобалися камуфляжі, берци, усі ті військово-патріотичні пісні УПА.

Тоді ми з братом і вирішили – стати військовими. Сміялися, як в’їдемо на “красную площадь”  на танку із синьо-жовтим прапором.

Після дев’ятого класу – ми переїхали до мами. Вона була інженером, із двома вищими освітами, заробляла так собі. Але відразу сказала – мовляв, хлопці, живіть собі самостійно. Ну, малося на увазі, власним коштом.

Нам із братом не залишалося нічого, як піти на будову. Ми перейшли до вечірньої школи, а вдень тягали цеглу та бетонні плити.

Одного разу, у мене не було зовсім грошей на дорогу – у той день мала бути зарплата. Попросив у мами. Там якісь кілька гривень. Увечері віддам.

Було образливо – грошей мама не дала. Мовляв, твої проблеми.

Готували їжу ми із братом також окремо – мама жила своїм життям.

Одним словом, і дитинство, і юність, і молодість – були в одні ворота.

Брат іде в армію

У вісімнадцять наші шляхи із братом розійшлися – він пішов на строкову службу.

Ще до того, ми трохи тусувалися в одній патріотичній організації. Там пікетування різні, бійки. У одній з них я отримав травму голови, зашивали двічі – перший раз якось не вдало вийшло.

Тож у військкоматі мене забракували.

Мені було соромно – перед братом, пластунами, друзями-націоналістами.

Відверто, то я навіть перший – і останній раз у своєму житті пробував дати хабара – як сьогодні пам’ятаю, 600 гривень.

Це був 2003 рік – я стільки заробляв на будові за два місяці. Важкої роботи. Я приніс ті гроші майору Полякову – мол, товаришу, візьміть на “срочну” службу.

Одним словом, пройшов я ще після цього, обстеження у психіатра, і наркологічному диспансері, майор мене послав – нам калік не треба, так що залишайся ти із травмованою головою та своїми грошима на “гражданці”.

На перших порах брат писав довгі листи – уся ця романтика військова, там приказки, афоризми. Пісні різні, віршики. Потім, ми посварилися – він назвав мене “тряпкою”, і що “закосив” від армії.

Брат відслужив, потім пішов на “контракт”. Згодом трохи жив то у Києві, то у Польщі – коли почалася війна, був мобілізований, стояв під Донецьком, зараз знову за кордоном. Після тієї сварки, ми так і не відновили стосунки та перестали спілкуватися.

Одним словом, я залишився зовсім один.

Армійська романтика

Увесь Євромайдан я провів у Києві.

Почалася війна. Я знову захотів у армію.

І це вже була інша ситуація. У порівнянні із попередніми роками і моїми прагненнями стати військовим – уже реально стріляли, гинули люди. Усі ці села, що стояли навколішки, проводжаючи полеглих в боях.

Не знаю, що там сталося за ті роки із моєю травмою, але медкомісії визнали мене придатним. Я підписав контракт.

І по Йордану 2017-ого за мною закрилася масивна металева брама військової частини у Старичах.

Ця морозна днина раз по раз спливала перед моїми очима наступні місяці.

І в нарядах, і на стрільбах, і в бойовій частині, і в окопі на Донеччині, і в спаленому до тла селі під Попасною.

І жодного разу я не пошкодував за свій вибір.

Перший ранковий підйом о четвертій ранку. Я спав на верху (“на пальмі”), під мною – новий військовий друг Міша.

— Ми мотивовані високими почуттями, – любив він повторювати. – Адже підписати контракт та добровільно піти служити в армію в країні, де точиться війна – без високих почуттів просто нереально.

Міша мав сім’ю, двох дітей, гарну роботу, каже, що в один момент його все задовбало: оці постійні новини про корумпованих чиновників і можновладців, ті розкрадання на тендерах, і продажні депутати. Він задумався – а яке майбутнє чекає моїх дітей?

Каже, не захотів, щоб вони жили в такій країні. Ну й пішов до війська.

Як і я, покладає на нього єдину надію. На зміни, та майбутнє в країні.

У Старичах, за лічені дні ми усі поріднилися.

Ні, звісно траплялися конфлікти, там непорозуміння різні. Але ми усі були тут, із думкою, що невдовзі потрапимо туди, на Схід, боронити країну та захищати народ.

Цей такий момент розуміння побратимства, якось по особливому об’єднував.

Але до бойових позицій було ще, ой як далеко.

Натомість, попереду мене чекав КМБ – “курс молодого бійця”.

Мій перший командир взводу – молодший сержант Андрюха – був високим і педантичним блондином. Під його наглядом, я десятки разів перестеляв ліжко, а ще до цього – стройовий огляд, порядок дня. Одним словом, ми здружилися.

Перший наряд по роті  – я був днєвальним – не всипаний і злий – перемивав і перемивав туалети. Але якось пережив.

У Старичах мене прозвали “Юристом”. Хоча у мене за плечима на той час – лише вечірня школа, але на гражданці я трохи встиг позайматися право захистом.

Після Євромайдану, я десь зо три роки, паралельно з купівлею-продажем квартир, доклався до діяльності однієї львівської правозахисної організації.

Ночами сидів і студіював Кодекси та Закони, вдень ходив на суди, по дорученнях представляв інтереси людей. До нас зверталися здебільшого ті, хто не мали грошей на адвокатів. А ми відстоювали їхні інтереси задарма.

За той час я стикався із багатьма держслужбовцями, працівниками судів та правоохоронцями. І найбільше нервувала ота їх бюрократія. Це єдине бажання – знайти підстави та приводи, аби прогнати людину, і не виконувати свої обов’язки.

Натомість, коли я опинився у лавах Збройних Сил, я побачив зовсім протилежне ставлення. В армії набагато краще поставлене питання вирішення проблем підлеглих. Адже якщо щось трапляється у солдатів – це “зальот” для командира. Відповідно, вони намагаються цього не допускати. Тому є і порозуміння, і зв’язок солдатів та командира.

Напевне, мені дуже допоміг досвід мого брата. Ті кілька недовгих годин, які ми із ним бачилися, коли він повернувся із АТО, Володимир наполягав, що є багато моментів і випадків, які потрібно стерпіти у взаємовідносинах із командиром.

-Ти мусиш стерпіти, бо на тому командирі висить відповідальність за вас усіх, – казав брат.

Дні в учебці

В частині я багато чого для себе здобув.

Напевне, спершу із чим стикнувся – так це дисципліна.  У цивільному житті я не знав, що це таке. І навіть банальна – дисципліна харчування. Армія ж заставляє слідкувати за собою, не тільки за фізичним, а й за моральним станом.

У неповних тридцять я почав задумуватися про духовність. Щонеділі в частині ходив на Службу Божу. Складно буде повірити, але у нас в Старичах по неділях проводили й концерти.

Ходив я і в тренажерний зал. Чого – нормально – качалка і безкоштовно. Намовив мене тягати залізо Сергій, із Запоріжжя. Він говорив російською і надто дратувався від мого галицького діалекту.

Я ж натомість, його спеціально підколював – оці всі “мешти, пляцки, кобіти, файно”.

Сергію, як і мені, кілька годин свистіло у вухах, після наших перших стрільб із АК 74.

Від нього я дізнався і про другу валюту в нашій частині – “багєти”. Батони з сосискою. Під кінець чотиримісячного курсу ми спорили між солдатами на багети, хто краще відстріляється.

Із стрільбами – то окрема тема. Командири були на них просто завернутими. Нас десятки разів запитували чи ми все добре зрозуміли, повторювали, пере повторювали, втовкмачували ті технічні характеристики видів озброєнь. Я ночами то все зубрив – командири вимагали – мовляв, врятує вам життя.

Але найбільше мені подобалося, що люди, які вчили мене “життя” були не кімнатними теоретиками. Кожен із командирів – бойовий офіцер.

От мій командир роти – виходив з Іловайська і Дебальцево. Він десятки хвилин міг стріляти з автомата однією рукою, і вчив нас таким “рембовським” трюкам.

Ми його називали “Шеф”. Патріотизму – за десятьох.

У відносинах із ним зрозумів, що найбільше мотивує солдат на службі. Харизма і репутація бойового командира.

Напевне, складно буде повірити, але інший командир любив поезію. Просто зачитувався. Казав – допомагало в АТО.

Він міг сидіти у “Світлиці” (кімната дозвілля) і годинами цитувати Т.Шевченка, І.Франка, Л.Костенко. Ці рядки “ледача доля одурила”, “народе мій замучений”, “чи пожалів, чи вдячен був Пілату” – наш командир міг годинами цитувати. І якось зовсім не в’язалося воно із тими анекдотами, про відсутність інтелекту в армії, які на гражданці часто любили розповідати мої співробітники.

Звісно був у нас і свій специфічний сленг, приказки, там різна військова, так би мовити романтика.

“Ротний – тато, старшина – мама”, чи “є неділя, а є воскрісєніє ”(робоча неділя).

Найбільше ж ми не любили “ПХД” – “пі…ь хорошему дню” – це коли був господарський день, оці всі чистки і прибирання казарм.

Ну і святе для нас – то “балабаси”. Так ми називали солодощі, кока-колу, халву.

Час йшов, ми рахували дні до відправки в бойові бригади, сперечалися хто першим “візьме Путіна в плєн”.

День відправки –  це дійсно було сентиментально. Нас вишикували увечері на плацу, зачитали наказ командира ОК Захід. Плакали усі. І командири.

За тих 4.5 місяці ми дійсно здружилися. Ми просили один в одного вибачення за якісь конфузи в минулому, пробачали і мирилися.

Бойова бригада

Вранці в частину приїхав автобус їдкого яскраво червоного кольору. На всю округу з нього лунала пісня Дзідзя “Я їду, їду, їду”. Рижий прапор-водій, весело реготав – “заскакуйте, чуваки, їдемо додому”.

Так я опинився в 24-ій бригаді в Яворові. Якщо так наводити повну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила у складі оперативного командування “Захід” Збройних сил України.

Велика, чиста і… безлюдна. То була вечірня пора, тихо пусто, всі на своїх місцях зайняті своїми справами, несуть наряди.

Я собі сказав – “це моє”.

Мій новий командир, чолов’яга під сорок, більше двох років з перервами провів в АТО, мав поранення і позивний “Батя”.

У цілій частині я жодного разу не чув погано слова за нього. Ми зверталися до нього із особистими проблемами, позичали гроші! “Батя” сприяв у вирішенні проблем, надавав юридичну допомогу.

Для нас він був зразком справжнього лідера. І зразок для наслідування. А ще він психологом. Оці його постійні “ви патріоти; тільки патріоти йдуть в армію; найбільші патріоти – то військові” – неабияк піднімали наш бойовий дух.

У 24-ій я познайомився з Петром. Веселий хлопець, часто телефонував дружині і бажав щовечора “добраніч” маленькій донечці. Я з ним ще двічі пересікався потому – спочатку в АТО, де я його обіграв на шашковому турнірі.

Ну і другий раз – коли його проводили в останній шлях. Пів року тому – в селі на Львівщині. Петра “дістав” снайпер в районі Горлівки. Його мрія звільнити Крим поки залишилася не здійсненною.

За місяць довели наказ –  я в списках на ешелон на Схід. Автобус-залізнична станція – вагон-дорога.

Їхали понад три доби. З наближенням до Донецької області люди ставали все більш мовчазними, і частіше дивилися у вікно. Хтось намагався заснути, хтось ділився із іншими чим мав.

Спалені села

Я заступив на свою першу позицію під Попасною на Луганщині. Ліс, болото, густа-густа темна ніч. Не видно було навіть своєї ноги.

І це відчуття пальця на запобіжнику автомата, коли чуєш ритм свого дихання.

То була неділя, почало світати, десь співала пташка – але якось так затяжно-тужно. Наче відчувала, що навколо війна.

Села без світла, обстріляні артилерією згорілі хати, дитячі майданчики, що заросли бурянами, погнилі абрикоси на деревах.

А ще, у перші дні, здивували атошні собаки – невід’ємна частина наших підрозділів. Інколи здавалося, що вони краще розуміють команди ніж солдати.

Я пригадую, як наша вівчарка завивала у зеленій шестірці під пісню “Вона” Чубая, коли ми гнали на повній швидкості селом прилеглим до сірої зони.

Я, водій “Шумахер”, вівчарка та мій “покемон” – кулемет ПКМ.

По вечорах, у лісі, командир любив пофілософствувати на тему переваг вищої освіти, і кар’єрних можливостей для офіцера. Врешті, за пару місяців він загітував мене вступати, дав характеристику, поставив резолюцію на рапорті.

Я повернувся у Львів. Армія в чергове дала мені нову можливість – здійснилася моя мрія, і я за пільгою вступив на заочне навчання. Відбув сесію, кілька днів відпочину – і знову на Схід.

Цього разу – Донецька область, Торезький район.

В ешелонах туди, я зустрів своє тридцятиріччя. Торт, на пластиковій кришці, куплений на збитій із дошок залізничній станції, був найсмачнішим у моєму житті.

Сафарі, баня і волонтери

Перша позиція – перший постріл ворожого РПГ – падіння в окоп – якісь миті секунди.

Я здружився із “Снайпером”. Він пройшов мобілізацію 14-ого, 29 блокпост на Луганщині, аеропорт.

Разом із ним ми влаштовували “сафірі” на сєпарські дрони.

Коли точилися бої, як бальзам на душу було слухати хвилю ворога:

– Что я здесь делаю, Укропы с американцами идут вперед. Нас всех накроют, – перекривляв їх “Морпєх”.

Він у нас був кухарем, і досить не погано готував. Складно повірити, але двічі навіть був шашлик. Їжі було вдосталь, лише от з молочними продуктами був “напряг” – а так – я від’їдався.

“Морпєх” був педантичним і вимогливим, тож задовбував усіх і усюди – аби нам вчасно підвозили продукти та харчі.

Окреме питання – баня. Особливий привід для щастя – чисте тіло.

Наша баня – це був звичайний бліндаж, викопана яма, там були витяжки, буржуйки, то все було оббито дошками і фольгою.

…Через два дні по моєму приїзду, стався перший масований обстріл нашої позиції. Я реально хрестився. Мені заклинило кулемет, був мороз, я його не ховав, і він мені напевне перемерз.

– Кидай, бери РПК, – крикнув “Полтава”.

Це були перші дні, ми ще не знали і не зорієнтувалися, місця де підлазять “сєпари”.

Після бою командир підбадьорював солдат:

— Ми захищаємо наших, ми на своєму, ми на рідній землі. Ви ще тут будете помідори садити.

Такі палкі спічі реально допомагали.

До наших позицій, по яких вівся вогонь було 500 метрів – і от туди на саме Різдво приїхали київські волонтери. На Валентина, ті дівчати надіслали нам сердечка, а на Великдень – паски, які ми святили вночі.

“Політолог” після обстрілів повчав нас, побратимів. На гражданці, він 22 роки відпрацював у школі, любив ту справу, тож солдати слухали його із захопленням.

— Люди втікають від дійсності. По різному. Але дійсність нікуди не дівається. І вона у нас одна – Батьківщина в небезпеці. Українське суспільство складає іспит. І саме армія є в авангарді рушійних змін, – жестикулював руками “Політолог”. – І ти тут на позиції думаєш про одне: як виконати завдання, зберегти своє життя і вберегти побратима.

Тоді я зрозумів, що на війні психологічний момент і настрой – чи не найважливіше.

Я не раз згадував у ті морозні ночі командира “Батю” з 24-ої в Яворові.

Оті його розповіді, що не треба себе видавати вночі, про режим тиші і маскування, відкрите паління, голосні речі та використання оптики.

Хтось повинен робити цю роботу

– Сьогодні будемо знімати прапор,  – сказав “Кишиньов”.

Це так прозвучало буденно і невимушено. Просто і коротко.

Наш прапор стояв в полі. Це був особливий орієнтир для ворожої артилерії і мінометів. І так, щоб розуміти, то поле повністю прострілювалося із сєпарських позицій.

– Ти не переживай, живемо один раз. Хтось повинен зробити цю роботу. –

Вирішили йти, коли починало темніти. Аби противнику було складніше нас побачити – зір ще не адаптувався, а прилади нічного бачення не можна включати.

“Марко” прикривав нас із автомата. Але відверто, якщо б у той момент сєпарський снайпер був на позиції, він нас б із “Кишиньовом” як в тирі. Йому знадобилися б лічені секунди аби нас дістати.

…Сьогодні я зовсім на інших позиціях. Але ту службу під Попасною згадую, сумую за нею.

І за тими місцевими людьми.

За Лєнкою, з Костянтинівки, яка продавала “балабаси”.

За Альною та Ксюхою, в яких раз на два тижні стригся.

За таксистом Вовчиком, який підвозив з недільного “увальнєнія” на сам початок лісосмуги впритул бойової позиції.

За вівчаркою Смужкою, яка проводила мене, коли я від’їжджав, більше 2.5 кілометрів, і опісля повернулася на бойову позицію.

І за товаришами – “Дубом”, єдиним двох-сотим за 3 місяці на моїй позиції під Попасною. І “Юріком”, якому відірвало пальці на лівій руці.

***************

Для мене армія – це родина. Це сімейні цінності.

Тут я знайшов те, чого мені не вистачало в дитинстві – сімейний затишок.

Ми по різному один до одного ставимося, маємо різні погляди – але ми єдине ціле. Ми – товариші.

Дивимося один на одного перед боєм.

– Ну що – пішли, – встає старший.

Зброю в руки, забуваємо усі сварки і конфузи. Ми єдиний механізм тут, ми неподільні і залежні один від одного. Ми Велика Українська Родина. Ми – Армія.

Тарас Зозулінський

514 thoughts on “Моя сім’я – Армія

 1. I simply wanted to jot down a small remark to be able to express gratitude to you for the wonderful instructions you are placing at this website. My extensive internet lookup has at the end of the day been rewarded with sensible insight to go over with my great friends. I would claim that many of us website visitors are definitely lucky to be in a really good network with very many perfect professionals with beneficial principles. I feel extremely blessed to have encountered your entire website and look forward to so many more awesome minutes reading here. Thanks a lot again for all the details.

 2. I am just commenting to let you be aware of what a exceptional discovery my daughter encountered visiting your blog. She came to understand many issues, which included what it is like to possess an awesome helping spirit to let other folks with ease know specific tricky subject matter. You actually did more than my desires. Thank you for displaying such invaluable, trusted, explanatory and in addition unique tips about the topic to Mary.

 3. I simply wanted to jot down a simple word to be able to appreciate you for all the splendid points you are sharing at this website. My extended internet research has at the end been paid with sensible suggestions to exchange with my pals. I would assume that most of us readers actually are unquestionably fortunate to exist in a decent place with many brilliant professionals with very helpful ideas. I feel very much privileged to have discovered your website page and look forward to so many more fun times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 4. I wanted to develop a simple message in order to appreciate you for some of the fantastic facts you are showing here. My particularly long internet lookup has at the end been recognized with pleasant content to exchange with my colleagues. I would say that many of us readers are really fortunate to live in a superb network with very many special individuals with helpful strategies. I feel extremely blessed to have encountered your website and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks once again for all the details.

 5. I have to express some appreciation to you for rescuing me from this instance. After surfing throughout the world-wide-web and meeting strategies that were not productive, I assumed my life was over. Being alive without the presence of answers to the difficulties you have solved as a result of your good site is a critical case, as well as ones which might have badly damaged my career if I hadn’t encountered your web blog. Your own capability and kindness in playing with the whole thing was helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot so much for your specialized and amazing guide. I won’t be reluctant to recommend your blog to anyone who needs guidance on this problem.

 6. I have to express thanks to you for rescuing me from this dilemma. Right after researching throughout the world-wide-web and getting recommendations which are not productive, I believed my life was well over. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you’ve solved as a result of your good write-up is a critical case, as well as the kind which might have adversely affected my entire career if I had not noticed your web site. The knowledge and kindness in taking care of the whole lot was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I’m able to at this moment look ahead to my future. Thank you so much for your skilled and results-oriented guide. I won’t think twice to suggest your web site to anybody who desires tips about this situation.

 7. I want to convey my appreciation for your generosity supporting those who really need help on this particular concept. Your real commitment to passing the solution all through had become astonishingly effective and has without exception helped regular people like me to realize their ambitions. Your amazing valuable hints and tips entails much a person like me and still more to my office colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 8. I’m just commenting to make you be aware of what a really good discovery my friend’s girl found viewing your blog. She came to understand numerous details, including what it is like to have an ideal teaching character to make many people clearly fully grasp chosen hard to do topics. You actually surpassed our own expected results. Thanks for providing the priceless, trustworthy, educational and even easy tips on the topic to Gloria.

 9. I enjoy you because of every one of your efforts on this web site. My aunt delights in engaging in internet research and it’s really easy to see why. Many of us know all about the lively ways you make very important guides via the website and welcome contribution from the others on that content while our favorite daughter is really starting to learn a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. You are always conducting a useful job.

 10. I have to point out my admiration for your generosity for individuals that require help on this theme. Your real commitment to passing the solution up and down turned out to be wonderfully good and has without exception encouraged most people much like me to reach their objectives. This invaluable report implies this much a person like me and even further to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 11. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally pleasant chance to read critical reviews from here. It is usually so cool plus stuffed with fun for me and my office mates to search your web site at a minimum thrice every week to read through the new secrets you have. And definitely, I am also at all times pleased concerning the fabulous principles you serve. Some 4 areas on this page are completely the simplest I’ve had.

 12. I want to get across my passion for your generosity giving support to those who need help on that study. Your real commitment to passing the message all through came to be pretty invaluable and has specifically enabled regular people much like me to achieve their targets. Your amazing warm and friendly useful information signifies so much to me and far more to my mates. Thanks a ton; from all of us.

 13. I needed to put you a very small observation to help thank you very much once again relating to the striking things you’ve discussed on this website. It’s tremendously open-handed of you in giving openly all a number of people could possibly have distributed for an electronic book to get some profit for themselves, chiefly considering the fact that you could possibly have done it if you considered necessary. Those good ideas likewise acted to be a fantastic way to comprehend other people online have a similar fervor just like mine to know the truth whole lot more in regard to this condition. Certainly there are a lot more enjoyable opportunities ahead for individuals who browse through your website.

 14. I simply had to thank you so much once more. I do not know the things that I would have implemented without the actual opinions discussed by you directly on such subject matter. It previously was a very daunting scenario in my circumstances, however , being able to see a new expert avenue you processed it made me to leap with gladness. I will be happier for this help and hope you know what a great job your are accomplishing educating many others through your blog post. I am sure you have never met all of us.

 15. I must show thanks to the writer for bailing me out of this particular situation. Just after checking throughout the the web and finding opinions which were not productive, I was thinking my life was gone. Living without the presence of solutions to the issues you’ve resolved by way of your site is a crucial case, and ones that could have in a wrong way affected my career if I hadn’t encountered your blog post. Your own personal know-how and kindness in controlling all the details was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a thing like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot very much for this high quality and results-oriented help. I will not hesitate to suggest your blog post to any individual who requires counselling on this issue.

 16. Thank you a lot for providing individuals with remarkably special chance to check tips from this web site. It is often very amazing and as well , jam-packed with a lot of fun for me and my office mates to visit the blog really 3 times per week to read the newest tips you have. And lastly, I’m also always motivated considering the extraordinary tricks you give. Certain 3 tips in this post are essentially the most beneficial I’ve had.

 17. My wife and i ended up being relieved Raymond could carry out his researching using the ideas he received out of your web page. It is now and again perplexing to just continually be giving for free guidance that many men and women may have been selling. Therefore we acknowledge we now have you to be grateful to because of that. All the explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships your site help engender — it is all amazing, and it is aiding our son and us reckon that that content is fun, which is seriously fundamental. Many thanks for everything!

 18. Thanks so much for providing individuals with remarkably remarkable opportunity to read in detail from this site. It’s usually so terrific and jam-packed with fun for me and my office fellow workers to visit your web site particularly three times weekly to see the latest stuff you have got. And indeed, I am also usually happy with all the cool principles you serve. Certain 4 areas in this posting are indeed the finest I’ve had.

 19. I would like to show thanks to you just for rescuing me from this particular challenge. Because of scouting through the the net and meeting concepts that were not pleasant, I figured my entire life was over. Being alive without the strategies to the problems you’ve solved through your main short article is a crucial case, as well as those that might have adversely affected my entire career if I had not come across the website. The natural talent and kindness in controlling the whole thing was very helpful. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this time relish my future. Thanks for your time so much for this expert and amazing guide. I won’t hesitate to recommend your web sites to anyone who desires direction on this situation.

 20. I want to get across my affection for your kindness supporting those people that really want help on the concept. Your personal commitment to getting the message across appears to be quite valuable and have surely helped many people just like me to reach their objectives. The helpful tutorial can mean so much to me and especially to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 21. I’m just commenting to let you know of the fantastic discovery our daughter went through reading through your blog. She even learned a lot of issues, with the inclusion of what it is like to possess an awesome helping style to have others without problems gain knowledge of certain grueling matters. You truly exceeded our desires. Thank you for providing the informative, healthy, explanatory and as well as easy tips on the topic to Janet.

 22. I enjoy you because of your whole hard work on this site. Debby loves setting aside time for research and it’s really simple to grasp why. We know all relating to the powerful mode you render simple suggestions by means of your blog and as well foster response from other ones on the concern then our favorite simple princess is certainly understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always conducting a really great job.

 23. I am just commenting to make you know what a great encounter my wife’s princess encountered going through your web site. She picked up a lot of issues, which include what it’s like to possess an ideal teaching mood to get certain people just know precisely chosen tortuous things. You undoubtedly did more than visitors’ expected results. Thank you for producing such beneficial, safe, educational as well as fun tips on this topic to Kate.

 24. A lot of thanks for your own hard work on this web page. Kate take interest in making time for investigation and it’s obvious why. We learn all regarding the lively manner you provide helpful guides via this website and even foster response from other individuals about this concern so our princess has always been learning a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You have been performing a glorious job.

 25. Thank you for your whole hard work on this site. Gloria enjoys setting aside time for investigations and it’s really obvious why. A number of us know all of the compelling ways you give informative tips and hints via your web site and as well as invigorate contribution from other ones on this content then our daughter is without a doubt understanding a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a dazzling job.

 26. I have to show my thanks to the writer for rescuing me from this scenario. Right after scouting throughout the online world and getting tips which are not powerful, I was thinking my life was done. Being alive without the answers to the difficulties you’ve fixed all through your main review is a crucial case, as well as the kind which may have negatively damaged my career if I hadn’t come across the blog. The capability and kindness in maneuvering all the things was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. It’s possible to at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for your specialized and effective guide. I won’t think twice to suggest the sites to anyone who should receive guide about this problem.

 27. I simply wanted to write a small word in order to say thanks to you for these unique facts you are placing at this site. My particularly long internet search has at the end of the day been rewarded with reputable details to share with my guests. I ‘d assume that most of us visitors actually are really fortunate to dwell in a useful site with so many brilliant people with very beneficial things. I feel truly fortunate to have come across your weblog and look forward to many more excellent minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 28. I have to voice my love for your generosity giving support to persons that absolutely need help on this issue. Your personal commitment to passing the message all around turned out to be certainly useful and have truly empowered individuals just like me to attain their endeavors. Your insightful guideline denotes a great deal to me and much more to my mates. Thanks a lot; from all of us.

 29. I precisely wanted to thank you very much once more. I’m not certain the things I could possibly have sorted out in the absence of the strategies provided by you relating to this field. It absolutely was a real scary matter for me, however , finding out your specialized mode you dealt with the issue made me to weep over delight. Now i’m thankful for this information and in addition hope you find out what a powerful job you have been providing instructing most people using your site. More than likely you have never encountered any of us.

 30. I am only writing to let you be aware of what a beneficial discovery my friend’s girl went through using your web site. She picked up numerous pieces, including what it’s like to have an excellent helping nature to have the mediocre ones without difficulty learn specified advanced things. You truly exceeded people’s expected results. Thank you for distributing these essential, trusted, educational and unique guidance on your topic to Janet.

 31. I enjoy you because of all of your work on this web page. Ellie delights in participating in investigation and it’s really easy to understand why. Most people notice all concerning the dynamic way you present simple items on this web blog and as well as encourage contribution from some others on that theme so our child is undoubtedly being taught a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one doing a stunning job.

 32. I wanted to make a brief remark in order to express gratitude to you for some of the marvelous tips and hints you are giving out on this website. My time-consuming internet investigation has finally been honored with awesome ideas to share with my relatives. I would declare that most of us website visitors actually are definitely endowed to be in a remarkable community with many marvellous professionals with helpful methods. I feel extremely grateful to have used the web page and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 33. I would like to express thanks to you for rescuing me from this particular difficulty. After surfing around throughout the world wide web and coming across ways which were not powerful, I was thinking my entire life was well over. Being alive minus the strategies to the problems you’ve solved through this article is a serious case, and ones which may have in a wrong way damaged my career if I hadn’t discovered your website. Your main mastery and kindness in controlling all the things was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks so much for the expert and result oriented guide. I will not think twice to endorse your web blog to any individual who would need care about this area.

 34. I together with my buddies have been looking at the excellent information and facts on the blog while instantly developed an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for them. All the young men ended up for this reason warmed to read through them and now have actually been having fun with these things. Many thanks for getting very kind and for getting variety of extraordinary useful guides most people are really eager to discover. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 35. I needed to post you this little bit of note to be able to say thanks a lot as before relating to the breathtaking techniques you have featured on this website. It was certainly remarkably generous of people like you to make publicly all a lot of people would have sold for an electronic book to help make some dough on their own, even more so considering the fact that you could have tried it in case you desired. The secrets likewise served as the easy way to recognize that other individuals have a similar keenness the same as mine to know somewhat more in terms of this matter. I think there are several more pleasant instances ahead for many who read carefully your blog post.

 36. I enjoy you because of all of the efforts on this web page. Kate really likes making time for research and it is simple to grasp why. Many of us know all concerning the lively method you deliver functional techniques by means of this web site and increase contribution from other people on the content plus our simple princess is in fact being taught a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one performing a fabulous job.

 37. I would like to express appreciation to you just for bailing me out of such a circumstance. Just after looking throughout the the web and coming across notions which are not beneficial, I assumed my entire life was well over. Living without the presence of solutions to the issues you have resolved by means of this short article is a critical case, and ones that might have badly affected my entire career if I had not noticed your web blog. The mastery and kindness in touching a lot of things was excellent. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a point like this. It’s possible to at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for your impressive and sensible help. I won’t be reluctant to suggest your blog post to any person who needs to have counselling on this matter.

 38. I must show some thanks to this writer for bailing me out of this type of challenge. As a result of searching throughout the online world and getting thoughts which were not powerful, I thought my entire life was over. Being alive devoid of the strategies to the problems you have fixed by way of your main site is a crucial case, as well as the ones which may have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your primary understanding and kindness in controlling all the stuff was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for the skilled and result oriented help. I won’t be reluctant to endorse the website to anyone who should receive recommendations about this area.

 39. My wife and i felt now lucky when Michael could finish up his reports from your ideas he received while using the web page. It is now and again perplexing to just choose to be making a gift of things which usually other folks may have been making money from. We fully grasp we have the writer to be grateful to because of that. All the explanations you made, the easy web site navigation, the friendships your site make it easier to instill — it’s mostly sensational, and it’s facilitating our son in addition to our family know that this topic is brilliant, and that’s pretty essential. Thanks for the whole lot!

 40. My spouse and i felt really delighted Edward could deal with his preliminary research via the precious recommendations he obtained out of your web site. It is now and again perplexing to just find yourself giving for free points that many many others have been making money from. And now we know we need you to appreciate for this. The most important illustrations you have made, the simple blog menu, the relationships you will give support to create — it is many fabulous, and it is assisting our son and our family know that this issue is satisfying, which is certainly extremely pressing. Thanks for all the pieces!

 41. I in addition to my guys happened to be checking the great tips on the blog and all of a sudden came up with a horrible feeling I never expressed respect to the web site owner for those secrets. All the people ended up for this reason very interested to study them and have in truth been making the most of those things. Appreciate your actually being simply helpful and for settling on variety of nice resources millions of individuals are really eager to know about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 42. I’m just writing to let you know of the terrific discovery our child undergone reading through your webblog. She came to understand so many details, including what it’s like to have a wonderful giving spirit to let other individuals with ease thoroughly grasp specified complex matters. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. I appreciate you for churning out these beneficial, safe, revealing and as well as cool thoughts on this topic to Sandra.

 43. I must express my admiration for your kind-heartedness supporting people that need assistance with this concept. Your personal commitment to getting the solution all around came to be pretty interesting and have allowed guys and women much like me to realize their targets. Your new helpful guideline implies so much to me and even more to my office colleagues. Best wishes; from all of us.

 44. I simply desired to say thanks once more. I do not know what I would’ve accomplished without the entire creative ideas revealed by you regarding this industry. It truly was a real alarming setting for me, however , looking at the very expert mode you solved it took me to cry for fulfillment. Now i’m happier for the help and in addition have high hopes you comprehend what an amazing job that you are doing teaching other individuals all through a blog. Most probably you have never got to know all of us.

 45. I simply desired to thank you so much yet again. I’m not certain the things I would’ve carried out without the tactics shown by you about such area. Previously it was the horrifying problem for me personally, nevertheless looking at the very skilled technique you resolved that took me to jump for delight. I’m just grateful for the support and even hope you recognize what a great job you’re getting into instructing men and women thru your websites. I am sure you haven’t come across any of us.

 46. I just wanted to write a small word to appreciate you for the precious tips and tricks you are showing at this site. My long internet look up has at the end of the day been compensated with extremely good strategies to exchange with my co-workers. I would tell you that we website visitors are truly lucky to dwell in a perfect community with many special people with helpful things. I feel really fortunate to have seen the webpage and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks once more for everything.

 47. Thank you for every one of your efforts on this web page. My aunt really loves engaging in research and it is simple to grasp why. We notice all concerning the powerful tactic you provide practical information on your blog and as well invigorate participation from people on this area while our girl is being taught so much. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one performing a very good job.

 48. I must express some appreciation to you just for rescuing me from such a situation. After surfing around throughout the online world and obtaining recommendations that were not helpful, I figured my entire life was gone. Existing devoid of the approaches to the problems you’ve resolved through your good short article is a crucial case, and ones which could have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered your blog post. Your main capability and kindness in maneuvering all areas was precious. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a subject like this. I can also now look forward to my future. Thank you very much for this specialized and sensible guide. I won’t hesitate to propose your blog to anyone who should get guide on this problem.

 49. I am glad for commenting to let you understand of the notable experience our child had going through yuor web blog. She picked up too many issues, not to mention how it is like to have an amazing giving nature to get other folks completely know just exactly chosen problematic matters. You really did more than visitors’ expected results. I appreciate you for delivering the essential, healthy, informative not to mention cool guidance on that topic to Tanya.

 50. I as well as my guys were found to be examining the excellent guidelines found on your web site then quickly I got a terrible suspicion I never thanked the website owner for those techniques. The people became certainly passionate to study them and already have really been using them. Thanks for turning out to be well thoughtful and for making a choice on some fantastic resources most people are really eager to understand about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 51. My husband and i felt quite thrilled Jordan managed to do his analysis because of the precious recommendations he obtained out of the web pages. It is now and again perplexing to simply happen to be freely giving things which people have been selling. We acknowledge we need the writer to be grateful to for this. The most important illustrations you’ve made, the simple website menu, the friendships your site aid to instill — it is everything terrific, and it’s really letting our son in addition to us recognize that the issue is entertaining, and that is wonderfully vital. Thank you for everything!

 52. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 53. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

 54. Los Blancos, with captain Sergio Ramos suspended after deliberately collecting a yellow card in the first leg, had been looking to build on a slender 2-1 lead from that game in Amsterdam and stay on course for a potential fourth straight European triumph.

  However, after Raphael Varane’s header rattled the crossbar, Ajax raced into an early lead through Hakim Ziyech before Dusan Tadic set up David Neres for a second in the 18th minute.
  tinyurl
  Real Madrid were forced into two changes when Lucas Vazquez and Vinicius Junior went off injured, with substitute Gareth Bale hitting the post just before half-time.

  Ajax looked to have put the tie to bed when Tadic swept in a brilliant third goal just after the hour — which was eventually given following an extensive Video Assistant Referee review to check if the ball had gone out of play in the build-up.

 55. Inter Rapid Wien live score (and video online live stream*) starts on 21.2.2019. at 20:00 UTC time at San Siro/Giuseppe Meazza stadium, Milan, Italy in UEFA Europa League, Knockout stage — Europe. Here on SofaScore livescore you can find all Inter vs Rapid Wien previous results sorted by their H2H matches. Links to Inter vs. Rapid Wien video highlights are collected in the Media tab for the most popular matches as soon as video appear on video hosting sites like Youtube or Dailymotion. We’re not responsible for any video content, please contact video file owners or hosters for any legal complaints tinyurl.

 56. Theresa May says she has secured «legally binding» changes to her Brexit deal, a day ahead of MPs voting on it.

  But European Commission President Jean-Claude Juncker» warned if the deal was voted down there was «no third chance».

  They spoke at a joint press conference in Strasbourg after a late meeting.

 57. Christina was born in the royal castle Tre Kronor on 18 December S. 8 December] 1626. Her parents were the Swedish king Gustavus Adolphus and his German wife, Maria Eleonora, had already had two daughters—a stillborn princess in 1620, and then the first Princess Christina, who was born in 1623 and died the following year.3] Excited expectation surrounded Maria Eleonora’s third pregnancy in 1626. When the baby was born, it was first thought to be a boy as it was «hairy» and screamed «with a strong, hoarse voice.»she later wrote in her autobiography that, «Deep embarrassment spread among the women when they discovered their mistake.» The king, though, was very happy, stating, «She’ll be clever, she has made fools of us all!»6] From most accounts, Gustav Adolf appears to have been closely attached to his daughter, and she appears to have admired him greatly.

 58. A court has ruled that the building is illegal, and the €57 million ($64 million) Chateau Diter will now have to be knocked down.
  Property developer Pierre Diter, who owns the chateau in the town of Grasse, in Southern France, has 18 months to raze the building and faces a fine of €200,000 ($226,000), Pierre-Jean Gaury, attorney general at the court of appeal in Aix-en-Provence, told CNN.
  «Patrick Diter was accused of having executed important works on a land without authorization,» said Gaury.

 59. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 60. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 61. French President Emmanuel Macron has appointed a panel of experts to investigate France’s actions during the Rwandan genocide 25 years ago on April 7.

  Macron has also met representatives of a group of survivors in. Paris

 62. Rai News: il primo canale all news italiano. Scopri le ultime notizie in tempo reale. News e aggiornamenti su politica, cronaca, esteri, economia, sport e attualita.

 63. Ryska militarfartyg kommer till Filippinerna samtidigt som spanningen okar kring Sydkinesiska sjon. Men framfor allt expanderar nu Kina langt us i Stilla havet. Det vacker oro i USA eftersom Kina anses hota de amerikanska ubatar som ar helt avgorande vid en konflikt.

 64. The Portuguese road Prevention agency (PRP) has this week called for more and improved traffic stops in Portugal. The agency has also deemed current actions by law enforcement officials as ineffective in dealing with the majority of serious traffic offences.

 65. The series of conversations with the Warsaw Ghetto survivors was conducted to commemorate the 76 th anniversary of the outbreak of the Warsaw Ghetto Uprising that falls on the 19th of April.

 66. text messaging, or texting, is the act of composing and sending electronic messages, typically consisting of alphabetic and numeric characters, between two or more users of mobile devices, desktops/laptops, or other type of compatible computer.

 67. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts by
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉 Billiga Fotbollströjor

 68. After exploring a few of the blog posts on your web site, I truly
  like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back
  in the near future. Please check out my web site as well
  and let me know your opinion. Mats Hummels Bayern München Trikot Kinder Günstig

 69. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 70. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 71. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 72. El hooligan del Liverpool que avergonzo Barcelona la vuelve a liar con un ‘Steward
  El mismo personaje que se dedico a empujar gente a la fuente de Barcelona la ha vuelto a liar esta vez bajandole los pantalones a un steward.

Добавить комментарий

Top