Вы тут:
Главная > За рубежом > На порозі революції: що вивело сотні тисяч людей на вулиці Алжиру

На порозі революції: що вивело сотні тисяч людей на вулиці Алжиру

Вже як два тижні в Алжирі відбуваються масштабні антиурядові протести. Від 4 березня вулиці столиці заповнені людьми: вчителями, студентами, політиками, активістами, військовими у відставці. До кінця лютого демонстрації стали, найбільшими з часів так званої “арабської весни” 2011 року.

І хоча за останні чотири роки протести стали для Алжиру досить частим явищем, початок березня змусив багатьох звернути увагу на проблему, що лежить в основі соціального невдоволення: незмінність влади в цій країні-сусідці Євросоюзу, колишній французькій колонії, в якій Париж зберігає незаперечно високий вплив.

Криза виразно проявилася 2013 року, коли президент країни Абдельазіз Бутефліка, що беззмінно правив з 1999 року, пережив інсульт і де-факто припинив виконувати функції глави держави, відтоді країною керує зв’язка тіньової групи генералів і клану Бутефліки, головним в якому є брат президента Саїд.

Сам же президент протягом шести років рідко з’являється на публіці, пересувається в інвалідному візку і практично не розмовляє, але через відсутність консенсусу серед еліт про те, хто має замінити старого і хворого президента, Бутефліку вирішили залишити на своєму місці.

55-мільйонний Алжир – найбільша за площею держава Африки. Торгує цілим різноманіттям товарів: оливки, вино, овочі, цитрусові, вугілля, залізо, фосфати. Але ключове місце в економіці Алжиру займає енергетика: нафта і газ, які підвищують вагу країни в Європі, особливо у Франції.

Після масштабних протестів 2011 року та падіння цін на нафту 2014-го економіка Алжиру ослабла. Хоча “арабська весна”, здавалося, пройшла повз громадян і не призвела до серйозних змін, її привид усі ці роки тінню нависав над старіючим елітами на чолі з паралізованим президентом. Причина, чому “арабська весна” не завершилася для Алжиру так само, як для Сирії, Лівії або Ємену, проста. Місцеве населення боялося цих наслідків, а рани, завдані суспільству кривавою громадянською війною 1994-2005 років, люди добре пам’ятали.

70% населення Алжиру – це молоді люди віком до 30 років. Вони вимагають оновлення “старої гвардії”. Проте влада на це не наважується з цілої низки причин.

По-перше, у тіньових еліт немає консенсусу щодо того, хто може замінити президента Бутефліку. Багато хто називав наступником глави держави його брата Саїда, але він цілком комфортно почувається в ролі “сірого кардинала”, та й частина генералів не хоче віддавати йому повноту влади, побоюючись, що він почне чистки  на користь своїх людей.

По-друге, еліти бояться втратити владу – на Близькому Сході і в Північній Африці передача влади завжди болісна і часто асоціюється з переслідуваннями новими керівниками своїх попередників.

По-третє, для політичної верхівки нинішній статус є цілком комфортним. Мало хто наважується кинути виклик спадщині президента Бутефліки, яка в очах багатьох дорівнює цілій епосі.

По-четверте, багато генералів побоюються, що зміна влади призведе до зростання впливу головної опозиційної сили в Алжирі – ісламістів. Цього військові допустити аж ніяк не можуть.

По-п’яте, невизначеність Франції, яку багато хто сприймає як реального керівника Алжиру. Париж поки не наважується зробити ставку на користь того чи іншого члена близького оточення Абдельазіза Бутефліки. Французам зрозумілі побоювання генералів, і найменше вони воліють побачити дестабілізацію в країні, від якої залежать безпека Середземноморського басейну, безперебійне постачання енергоносіїв, стримування мігрантів на південних кордонах Алжиру і боротьба з екстремізмом в колишніх французьких колоніях Африки.

Уже восени правляча партія почала готувати суспільну думку до того, що 82-річний Абдельазіз Бутефліка буде висунутий кандидатом у президенти вп’яте поспіль, незважаючи на стан здоров’я і чутки про його “клінічну смерть”, що циркулювали Алжиром усе літо 2018 року. Тоді ж від влади усунули практично всіх, хто міг хоч якось кинути виклик старому президентові. Чотирьох із шести командувачів військових округів, десятки командирів гарнізонів і чиновників з Міноборони заарештували і кинули за ґрати буквально за один місяць.

Населення вимагало “нових облич” у політиці, а розрив між “старою гвардією” і молоддю все більше посилювався.

Усе це накладалося на економічну стагнацію Алжиру, яка змусила владу йти на непопулярні реформи, впровадження нових податків і підвищення цін на паливо і хліб. Загроза протестів і страйків, яка ще більше вганяє Алжир в хаос, змусила владу відкликати законопроект про підвищення акцизів на паливо і урізання субсидій в бюджеті на 2019 рік. Всі ці чинники  ілюструють, що сьогоднішня криза тліла багато років.

Приводом для багатотисячних протестів стала ситуація навколо президента Бутефліки, якого раптово госпіталізували до швейцарської клініки, він потрапив до реанімації, в Алжирі з’явилися чутки про його смерть. Багато хто очікував, що це спонукає владу нарешті замінити Бутефліку іншим кандидатом.

Але еліти вирішили йти не зупиняючись і все одно подали документи Бутефліки до ЦВК.

У відповідь по всьому Алжиру прокотилася хвиля демонстрацій.

Кілька членів правлячої партії навіть вийшли з її складу і приєдналися до протестувальників, а глава виборчого штабу президента пішов у відставку. Відчувши вразливість влади, опозиційні партії вирішили зняти своїх кандидатів і бойкотувати вибори, зробивши ставку на вулицю.

Протистояння посилюється з кожним днем. Чим ближче до виборів, тим не безпечнішою стає ситуація.

Для військових ісламісти – головна загроза. Саме так і почалася громадянська війна 1991 року: ісламісти перемогли на виборах, а військові, які не бажали віддавати їм владу, скасували їх і оголосили надзвичайний стан. Тоді в ході конфлікту, що тривав вісім років, загинуло до 200 тисяч осіб.

Сьогодні ситуація дуже нагадує передвоєнний час.

По-перше, при владі залишаються все ті ж люди, з тим самим світоглядом.

По-друге, ісламісти знову піднімають голову, отримавши друге дихання після “арабської весни”, в умовах ерозії старих режимів і на тлі спалаху конфліктів уздовж кордонів Алжиру.

По-третє, регіональні гравці (Саудівська Аравія, Іран, Туреччина, Катар і не тільки) увійшли в нову фазу протистояння, більш люту і непримиренну, ніж раніше. Останній фактор може стати вирішальним у цьому протистоянні.

Ще під час “арабської весни”, коли Алжиром прокотилася хвиля демонстрацій, за багатьма протестами за участю ісламістів стояли Катар, Саудівська Аравія, Іран, Лівія, Судан і навіть Марокко. А світську владу військових підтримували європейці, США, Ізраїль, Росія, Сирія, Йорданія і Туреччина.

Кожен хотів на виході отримати лояльну влада в Алжирі, а разом з нею – доступ до величезних ресурсів країни.

Зараз інакша картина, Лівія фактично перестала існувати як єдина держава, Судан охоплений внутрішніми протестами, Малі та Нігер переживають  конфлікти, через що півмільйона їх біженців застрягли на південних кордонах Алжиру. Екстремісти “Аль-Каїди” та інших угруповань об’єдналися в єдиний союз “Аль-Мурабітун”, що загрожує безпеці всієї Північної Африки, а деякі терористи навіть ведуть переговори про об’єднання з іншими ісламістськими структурами і навіть з “Ісламською державою” в Лівії. Катар посварився з Саудівською Аравією, а остання вступила в альянс з Ізраїлем і розгорнула війну з Іраном. Туреччина, в якій у 2003 році до влади прийшли ісламісти на чолі з Реджепом Таїпом Ердоганом, вже не є другом алжирців. А Сирія, Єгипет, Ліван і Йорданія переживають не найкращі часи, щоб встати на захист Алжиру, не кажучи вже про США, які останнім часом не сильно зацікавлені у втручанні в регіональні процеси.

У такій ситуації алжирські еліти почуваються неоднозначно.Вони не знають, до якого блоку приєднатися. Єдиними незмінними партнерами Алжиру завжди залишатимуться Франція і Росія.

Правлячі еліти робитимуть усе, щоб провести Абдельазіза Бутефліку через вибори і забезпечити йому перемогу, а потім призначити віце-президента, який і буде фактичним керівником держави. У разі ж смерті президента його заступник моментально перейде на місце небіжчика.

Ланцюгову реакцію може ініціювати що завгодно – загибель протестувальників, арешт опозиційних лідерів, інформаційний вкид про стан здоров’я президента…

У такому разі Алжир може встати на небезпечну стежку громадянського конфлікту, здатного перерости у фазу повномасштабної війни за участю регіональних і глобальних гравців, в чергове поле для проксі-битви.

Втім, під тиском вулиці і під страхом війни генералітет здатний піти на послаблення: замінити Бутефліку іншим кандидатом, відкласти вибори, дозволити перемогти опозиційному кандидату, який сформує Уряд національної єдності…

Так чи інакше, 2019 рік стане вирішальними для майбутнього Алжиру.

Ця країна – яскрава ілюстрація наближення краху старих порядків і консервативного деактуалізованого устрою на тлі глобальних трансформацій.

74 thoughts on “На порозі революції: що вивело сотні тисяч людей на вулиці Алжиру

 1. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you
  amend your site, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  idea

 2. Admiring the commitment you put into your website and in depth information you provide.

  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 3. Hi there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to
  ask!

 4. Fantastic blog you have here but I was curious if you knew of any forums that
  cover the same topics talked about in this article?

  I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other knowledgeable
  individuals that share the same interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Thank you!

 5. Hello! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established website such as yours take a massive amount
  work? I am brand new to operating a blog but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share
  my own experience and views online. Please let me
  know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 6. My developer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and
  am worried about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a
  way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 7. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into
  any browser compatibility problems? A number of my blog readers have complained
  about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 8. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am having troubles with your RSS.

  I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody getting identical RSS problems?
  Anybody who knows the answer can you kindly respond?

  Thanx!!

 9. This post is in fact a fastidious one it assists new net users,
  who are wishing in favor of blogging.

 10. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that
  you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that,
  this is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 11. We stumbled over here coming from a different web address
  and thought I should check things out. I like what I see so now i
  am following you. Look forward to exploring your web page
  repeatedly.

 12. Hello I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I
  was searching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a
  incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the great job.

 13. I simply could not go away your website before suggesting that I really enjoyed the standard info a
  person provide for your guests? Is gonna be again frequently to
  investigate cross-check new posts

 14. This is the perfect webpage for anyone who wants to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you
  (not that I really would want to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just excellent!

 15. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this outstanding blog! I suppose for now
  i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.

  Chat soon!

 16. I every time spent my half an hour to read
  this weblog’s articles or reviews everyday along with a mug of coffee.

 17. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog
  stand out. Please let me know where you got your theme.
  Thank you

 18. Hmm it looks like your website ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 19. Hi, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Chrome, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, excellent blog!

 20. I’ll immediately grasp your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me know in order that I may just subscribe.

  Thanks.

 21. When someone writes an article he/she maintains the
  plan of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this piece of writing is great. Thanks!

 22. Everything is very open with a really clear description of the challenges.
  It was really informative. Your website is very
  useful. Thank you for sharing!

 23. Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing
  these kinds of things, so I am going to convey
  her.

 24. You actually make it seem so easy with your presentation however I to find
  this topic to be really one thing that I believe I’d by no means understand.

  It sort of feels too complex and very extensive for me.
  I am looking ahead on your subsequent put up, I will try to
  get the hang of it!

 25. My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I might as
  well check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to looking over your web page again.

 26. Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 27. certainly like your web site but you have to take a look at the spelling on several of your posts.

  Many of them are rife with spelling issues and I to find it
  very troublesome to inform the truth however I will certainly come again again.

 28. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working
  with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Many thanks, I appreciate it!

 29. I think this is one of the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really
  nice : D. Good job, cheers

 30. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named.
  Kudos!

 31. I get pleasure from, cause I discovered exactly what I was looking
  for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 32. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  Cheers

 33. My relatives every time say that I am killing my time here at net,
  except I know I am getting knowledge daily by
  reading thes fastidious articles or reviews.

 34. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months
  of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 35. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to
  get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 36. I have read so many posts regarding the blogger lovers but
  this paragraph is actually a pleasant paragraph, keep it up.

 37. I blog frequently and I seriously thank you for your content.

  This great article has really peaked my interest.
  I’m going to take a note of your website and keep checking for
  new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 38. I visited multiple sites except the audio feature for audio songs current at this website is actually fabulous.

 39. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It really helpful
  & it helped me out a lot. I’m hoping to present something again and help others such as you helped me.

 40. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  fantastic blog!

 41. I enjoy what you guys tend to be up too. This kind
  of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys to my
  own blogroll.

 42. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment due
  to this brilliant article.

 43. I know this website gives quality based articles and other data, is there
  any other web page which offers such things in quality?

 44. I do accept as true with all the ideas you’ve presented on your post.
  They’re really convincing and can certainly work. Still, the posts are too quick for beginners.
  May just you please extend them a little from next time?
  Thanks for the post.

 45. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic
  blog!

 46. Hi there colleagues, nice article and good arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.

 47. I am no longer sure the place you are getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time learning more or figuring out more.
  Thank you for fantastic information I used to
  be on the lookout for this info for my mission.

Добавить комментарий

Top